Francouzská keto dieta

Vyhledávání dotazů

Garant projektu

Doc. RNDr. Markéta Martínková Ph. D.

Máte na nás nějaký dotaz?

Neváhejte nám napsat, rádi vám poradíme.

Otázka:

V průběhu diety mám někdy zácpu. Proč?

Odpověď:

Pravděpodobně došlo k nedodržení jedné ze tří základních podmínek Prodietix diety (pitný režim, konzumace zeleniny, pravidelnost v jídle). Doporučujeme nejprve vyzkoušet některé rostlinné projímadlo, případně poté nějaká laxativa bez obsahu sacharidů. Preventivně je vhodné užívat denně Psyllium, tedy rozpustnou vlákninu.


Otázka:

Občas mám pocit zápachu z dechu. Proč?

Odpověď:

Tento jev je u některých zákazníků naprosto běžný. Dochází k němu v důsledku většího spalování tuků. Objevuje se pouze sporadicky v 1. fázi diety. Účinně lze proti němu bojovat pomocí mátových bonbónů Tictac (postačí 2 bonbóny), žvýkaček bez cukru, nebo protřením úst lžičkou olivového oleje.


Otázka:

Je možné proteinovou dietu realizovat běžnou živočišnou stravou bohatou na bílkoviny?

Odpověď:

Živočišná strava bohatá na proteiny není pro keto dietu příliš vhodná. Je tu více důvodů. V první řadě mají tyto pokusy o vyvolání a udržování ketózy z běžných potravin daleko větší riziko negativního ovlivnění zdraví. Při běžných potravinách musíte zkonzumovat daleko více bílkovin než u proteinového izolátu. Probíhá daleko větší míra degradace, tělo není schopno být efektivní a vytěží málo a zbytek vyloučí. Dávka bílkovin, kterou musíte sníst k dosažení požadovaného efektu je dosahuje až 1,7 gram na kilogram tělesné váhy. Za celou historii vzniklo několik takových konceptů, jako například Atkinsonova dieta, nebo Dukanova ieta. Bohužel však díky tomu proteinová dieta získala poměrně špatné jméno. Vyšla například klinická studie, která potvrdila, že dlouhodobý nadbytek bílkovin, může poškodit ledviny, nebo játra. Toto však zavdalo vzniku speciálních proteinových jídel určených na proteinovou dietu. Jsou z lehce stravitelných proteinových izolátů. Kombinují různé druhy bílkovin, aby došlo k maximální vstřebatelnosti a obsahují potřebné vitamíny a minerály. V Prodietix dietě se paradoxně nesetkáte s nadměrně velkým množstvím bílkovin i přesto, že se jedná o dietu proteinovou. Naopak celkový objem, který v průměru činí 0,9 gramu na kilogram tělesné váhy, je pod průměrným racionálním příjmem každého běžného jídelníčku na míru. Jen proteinová jídla nám umožní šetrný přístup k zákazníkovi. A další důvod je například finanční. Proteinové izoláty jsou v konečné fázi levnější než třeba ekvivalent bílkovin v hovězím mase.


Otázka:

Je možné Prodietix jídly nahradit proteinovou sportovní výživu?

Odpověď:

Ano, to možné je. Rozdíl je pouze v tom, že například dvě odměrky proteinového sportovního koktejlu obsahují 25 g bílkovin. Prodietix výrobky běžně obsahují 17 – 20 gramů, což není rozhodující. Oproti běžným sportovním proteinovým přípravkům naleznete v Prodietix jídlech také vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro metabolické procesy v organismu a přináší tím pádem kompenzaci za menší obsah proteinů. Prodietix jídla zároveň tvoří vícesložkové bílkovinové základy, takže se dosahuje vstřebatelnosti přes 95%. Jenom pro porovnání čistý syrovátkový protein dosahuje vstřebatelnosti maximálně 40 %.


Otázka:

Je možné Prodietix dietu nahradit proteinovými přípravky pro sportovce?

Odpověď:

Proteinovou dietu rozhodně nedoporučujeme realizovat ze sportovních proteinů. Proteinové přípravky pro sportovce nemají vhodný poměr živin, nekombinují jednotlivé bílkovinové základy a neobsahují žádné minerály, nebo vitamíny. Jejich zaměření je spíš určeno k regeneraci svalové hmoty.


Otázka:

Váha po ukončení diety vyskočila o 1kg, co mám dělat?

Odpověď:

Po ukončení diety může váha nepatrně narůst každému. Souvisí to se zavodněním organismu. Respektive jde o to, že během diety tělo vyčerpá všechny zásoby glukózy a ve svalech uloženého glykogenu. Ten váže vodu, takže s příjmem sacharidů po dietě se dotváří glykogen a začne opět ve svalech vázat vodu. Není nutné se obávat, nebo panikařit, je to poměrně běžný proces. Nejde o nárůst tukové hmoty. Navíc oscilace až 2 kg nahoru a dolů kolem průměrné váhy je naprosto běžná věc. Po ukončení Prodietix diety je také vhodné začít s „pomyslnou 4. fází“. Obnáší konzumaci jednoho proteinového jídla denně. Zkušenosti však také prokázaly, že pravidelné dávkování jednoho Prodietix jídla po skončení diety pomáhá nejen k zachování cílové váhy, ale také ke snížení cholesterolu, zvýšení imunity, normálnímu chodu svalů, šlach, kostí a zlepšení několika dalších základních funkcí lidského organismu. Více podrobností o pomyslné 4. fázi naleznete v sekci "o proteinové dietě/pomyslná 4. fáze". Na tento režim zákazníkům poskytujeme běžně placenou službu zdarma s názvem "výživové poradenství v kostce".


Otázka:

Alkohol

Odpověď:

Povolena je konzumace 2 dl kvalitního suchého červeného vína a to počínaje 2. fází diety. Ideálně společně s konzumací „normálního“ proteinového jídla dne. Pivo, likéry a destiláty ke konzumaci povoleny nejsou.


Otázka:

Cena

Odpověď:

Proteinová dieta bezpochyby představuje investici do vašeho zdraví. Je potřeba si však uvědomit, že v proteinové dietě jíte především proteinová jídla a nemusíte tedy nakupovat. Přemýšleli jste někdy nad faktem, kolik v průměru peněz Vás stojí například obědové menu v restauraci, nebo běžná večeře z polotovarů. Většina zákazníků často zjistí, že proteinová dieta nijak zásadně nákladná není. Proteinová jídla Vám, ale také přináší celou řadu vitamínů a minerálů. Výživová hodnota například jednoho pytlíku Prodietix představuje ekvivalent 100g hovězího steaku se zeleninou, což ve finančním vyjádření je více peněž, než 50Kč za pytlík Prodietix proteinového jídla.


Otázka:

Čaj

Odpověď:

Povolena je konzumace bylinných čajů a čaje rooibos. Pro konzumaci jsou nevhodné ovocné čaje, dále čaje s obsahem šípku, rakytníku a zázvoru, jelikož obsahují větší podíl sacharidů. Množství černého a zeleného čaje, pro obsah teinu, je ke konzumaci nastaveno na bezpečné množství dvou šálků denně. Tein stejně jako kofein může v nadbytku zpomalovat ketózu.


Otázka:

Česnek a cibule

Odpověď:

Dobrý den, česnek a cibule jsou energeticky trochu náročnější potraviny, kde není až tak výhodný poměr jednoduchých a komplexních sacharidů. Zároveň jsou to potraviny, které mají trochu větší nároky na tvorbu žaludečních šťáv a žluči. Mají zvýšenou dráždivost a u citlivějších jedinců to může mít negativní vliv na trávení, které u lidí v dietě je víc zaměstnáváno, protože dost často byl metabolismus v nedobré kondici, jak už to u lidí s nadváhou, nebo obezitou bývá. Proto jsou paušálně vyloučeny. Můžete však omezeně vyzkoušet. Bezpečná hranice pro dietu by měla být někde kolem ¼ střední cibule a ½ česneku. Nikoliv však zároveň. Také nedoporučujeme každodenní konzumaci. Team Prodietix.cz


Online kalkulačka

Vypočítejte, jaký dietní program je pro Vás nejvhodnější?

Pohlaví

Problematické partie

Hledám nejvhodnější program...

Poraďte se s výživovým poradcem

Zarezervujte si bezplatnou telefonickou konzultaci s výživovým poradcem