Chcete mít dárky pod stromečkem včas? Objednávejte nejpozději do 18.12. 2024! Podrobnosti najdete zde

Došlo ke ztrátě internetového připojení, zkontrolujte prosím Vaše internetové připojení, obnovte stránku a zkuste provést akci znovu.
Při vyřizování vašeho požadavku došlo k chybě, obnovte prosím stránku a zkuste provést akci znovu.
Poradna

Sport

Jednoznačně nechceme někomu zakazovat nebo nedoporučovat pohyb, protože ten je pro nás pro všechny extrémně důležitý po dobu celého života. Ale… je třeba rozlišovat různé pohybové aktivity (aerobní vs. anaerobní). V první řadě není dobré zapojovat nové aktivity, na které nejste zvyklá(ý) (alespoň 3 měsíce) v první fázi diety. S cvičením doporučujeme začínat až od druhé či třetí fáze diety.

 

Další věcí je, že pro dietu je vhodné především aerobní cvičení. Tedy takové cvičení, které je na 60 – 70% maximální tepové frekvence. Toto rozmezí se buď dá změřit v nějaké sportovní laboratoři, nebo otestovat a spočítat pomocí různých vzorců, které jsou dostupné na internetu. Obecně se však dá říci, že to je taková aktivita, při které se člověk mírně potí, je mírně zadýchaný, ale pořád dokáže ještě plynule mluvit. Spoustu lidí pak překvapí, že aerobní jsou například u svižné chůze, nebo domácího úklidu. Naopak běh bývá pro drtivou většinu vlivem nadváhy až příliš velkou zátěží a pro hubnutí tedy méně efektivní. Vhodnými aktivitami jsou ještě například kolo, plavání, nebo různé trenažéry (eliptical, veslování, rotoped a další). Taková aktivita by měla být nepřerušovaná, konstantní a nejméně 45min dlouhá, protože prvních 20min tělo spaluje pouze zásobní glykogen (produkt spalování sacharidů) a až poté se vyplaví endorfin a další a tělo začne užívat na zásobování energie z tuků.

 

Anaerobní aktivity a silové typy cvičení příliš pro dietu příliš vhodná nejsou. Ale je vždy se potřeba podívat na každou aktivitu konkrétně. Tedy jak je dlouhá, jestli je komplexní nebo izolovaná (tedy kolik svalů se procvičuje), jaké jsou zátěže, kolik je opakování, jaká je tepová frekvence a další. Především není dobré tvořit laktát. Ten představuje stav, kdy se svaly zaplaví kyselinou mléčnou a na druhý den Vás ze cvičení ty svaly bolí. Na regeneraci takového stavu je třeba nejen bílkovin, ale také sacharidů (až 2,5x více než bílkovin) a proteinová dieta je nízkosacharidová. Tělo si pak glykogen musí přetvářet z bílkovin, nebo tuků a může se energeticky podhodnotit. To může způsobit velkou únavu, nebo dokonce váhovou stagnaci v průběhu diety.

 

Je to samozřejmě na Vás, jakým způsobem budete trénovat v průběhu proteinové diety, ale je třeba vzít v úvahu, že tělo v jednu chvíli budovat svalovat hmotu a zároveň hubnout neumí. Můžete maximálně zpevňovat v rámci svalové paměti a zvyšovat absolutní sílu u hubnutí. Proto je dobré se vydávat vždy nejdříve jenom jednou cestou. Nejprve zredukovat tuky a poté až budovat svalovou hmotu.

Vaše dotazy

Mohu při vaší dietě sportovat?

Ano, při dietě je možné sportovat, nicméně nedoporučuje se vysoce intenzivní trénink.

Nenašli jste odpověď? Napište nám!