Snídaně s Prodietix - Vychutnejte si naše oblíbené snídaňové dobroty se 20% slevou.

Došlo ke ztrátě internetového připojení, zkontrolujte prosím Vaše internetové připojení, obnovte stránku a zkuste provést akci znovu.
Při vyřizování vašeho požadavku došlo k chybě, obnovte prosím stránku a zkuste provést akci znovu.
Poradna

Indikace ketózy (Ketophan)

Indikace tvorby ketolátek přes indikační test (Ketophan) je velmi jednoduchá a snadná metoda otestování probíhající ketózy. Jedná se o diagnostické papírky, které se vloží do moči a dojde ke zbarvení. Na obalu výrobku naleznete stupnici barevného rozpětí, které detekuje množství ketolátek od slabě růžového zabarvení až po fialové zabarvení. Ketóza je přítomna vždy, kdy dojde k chemické reakci a proužek papírku se zbarví. Pokud ke zbarvení nedojde, tak je pravděpodobné, že ketóza neprobíhá. Není to však pravidlem.

Při ketóze se tvoří zejména dva druhy látek, které se řadí mezi tzv. ketolátky. Jedná se o acetoacetát a ß-hydroxybutyrát. Každý člověk má trochu jiný poměr těchto dvou dominantních ketolátek a nejčastější je 1:4. Na jednu molekulu acetoacetátu připadají v těle čtyři molekuly ß-hydroxybutyrátu. Papírky na vyšetření moči jsou schopny detekovat jen acetoacetát. Aktuální množství ketolátek pak závisí na poměru těchto dvou látek, které Vaše tělo tvoří. Pokud se Vám tvoří acetoacetát bude ketóza vždy indikována a podle množství těchto ketolátek se Vám zabarví i papírek od slabě růžové po fialové zabarvení. Pokud tělo acetoacetát u některých jedinců neprodukuje a vytváří pouze ß-hydroxybutyrát, bude se test na „ketolátky“ tvářit jako negativní i přestože se v ketóze nacházíte. Negativní test tedy nemusí znamenat nefunkčnost ketózy případnou dietní chybu.

V případě dietní chyby dochází ke zpomalení nebo ukončení ketózy, což záleží na druhu a množství konzumované suroviny mimo povolený dietní plán. Ketolátky, které tělo v době ketózy naštěpilo z Vaší tukové zásoby jsou nadále metabolizovány a indikovány v moči a nové se již vzniklou dietní chybou tvoří minimálně nebo je jejich tvorba zcela zastavena. Metabolity se mohou v moči vyskytovat ještě půl dne po dietní chybě. Z tohoto důvodu je vhodné kontrolní měření provádět s půldenním časovým odstupem. Pokud je kontrolní test negativní, doporučujeme opět ketózu navodit režimem 1. fáze diety po dobu 2 až 3 dnů. Skutečnost, že se v ketóze znovu nacházíte, můžete ověřit nově provedeným testem moči po uplynutí výše uvedených dvou dnů.

Nenašli jste odpověď? Napište nám!