Francouzská keto dieta

Vyhledávání dotazů

Garant projektu

Doc. RNDr. Markéta Martínková Ph. D.

Máte na nás nějaký dotaz?

Neváhejte nám napsat, rádi vám poradíme.

Otázka:

Je v době diety možné pít sodovku a minerálku?

Odpověď:

Sodovka je povolena. Můžete pít i minerální vody. Spotřeba minerálů je v průběhu diety vyšší než obvykle, takže doporučujeme střídat pramenitou vodu a minerální vodu, ideálně Magnésii.


Otázka:

Mohu konzumovat Vaši dietu v případě, že zjistím, že jsem těhotná?

Odpověď:

Proteinová dieta je nízkosacharidová i nízkotuková a není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Cílem je, aby tělo začalo rozkládat podkožní tuky a používat je jako náhradu primárního zdroje energie (sacharidů). Pro správný vývoj plodu a tvorbu mateřského mléka je potřeba mít stravu plnohodnotnou, aby dítě dostalo potřebný komplex živin, včetně sacharidů a tuků, které jsou pro správný vývoj dítěte a zdraví těhotné i kojící ženy nezbytné.


Otázka:

Lze si proteinová jídla předem připravit?

Odpověď:

Prodietix proteinová jídla si lze předem připravit. Při výrobě palačinek, chleba, koláčů, omelet a nuget lze přípravu realizovat 24 hodin předem. U ostatních jídel je to maximálně jedna hodina. U obou příprav doporučujeme skladování v chladu.


Otázka:

Nabízíte bezlepková jídla?

Odpověď:

Ano, bezlepková jídla máme v produktové nabídce. U bezlepkových produktů potřebujeme znát, zda trpíte Celiakií, nebo jde pouze o metabolickou zátěž. Máme tři kategorie jídel: - bez lepku dle deklarace výrobce - může obsahovat stopy lepku - s lepkem Druhý statut je právní ochrana, protože přístroje na kterých se jídla vyrábí se musí čistit. Nelze, aby se po výrobě např. čokoládového krému, bez čištění, přešlo na výrobu vanilkového krému. Ještě jsme se nesetkali, aby nějaký celiak měl problém s našimi jídly s tímto statutem. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu je vhodné volit první kategorii jídel, která je deklarované ze strany výrobce jako bezlepková. Pokud budete vytvářet objednávku, můžete výběr jídelníčku nechat na nás a do poznámky v košíku napsat „bez lepku“ případně "stopy lepku". Nebo si jídla můžete do jídelníčku sestavit svépomocí. Neváhejte nás kontaktovat a rádi Vám zašleme seznamy jídel bez lepku a stopami lepku.


Otázka:

Mohu konzumovat dietu pokud mám diabetes?

Odpověď:

Diety není vhodná pro Diabetes Mellitus 1. stupně, kdy hrozí ketoacidóza. V případě Diabetes Mellitus 2. stupně ji lze držet po konzultaci s ošetřujícím lékařem (diabetologem), kdy bude třeba za pravidelných kontrol a měření upravit dávkování léků s přihlédnutím k vaší hladině cukru v krvi. Dieta vede ke zlepšení stravovacích návyků a zařazení pohybu, který je pro tento typ onemocnění velmi prospěšný.


Otázka:

Musím v době diety konzumovat zeleninu a olej?

Odpověď:

Absence oleje a zeleniny je naprosto zásadní chyba. Olej přináší omega 3 a 6 mastné kyseliny, které jsou pro normální fungování organismu nezbytné. Zároveň olej, vedle energie z tvořících se ketolátek, doplňuje denní příjem. Zelenina obsahuje minerály, vitamíny, komplexní sacharidy a vlákninu, které jsou v době diety též důležité.


Otázka:

Mohu si některou z fází diety prodloužit?

Odpověď:

Prodlužování fází je možné, ale bohužel není dobré mít předcházející fázi delší než nějakou následující. Vždycky musí být nejméně stejně dlouhé všechny tři fáze diety. Prodlužovat lze vždycky až tu následující fázi a to maximálně na dvojnásobek. Můžete mít například 2 – 3 – 3 týdnů dlouhý program, nebo 3 – 6 – 12 týdnů, ale nemůžete mít 3 – 2 – 2 týdny ani 3 – 3 – 2.


Otázka:

Je pravidelnost mezi jídly důležitá a jak mám jíst v čase?

Odpověď:

Pro efektivní váhovou redukci a konstantní příjem aminokyselin v průběhu dne, je pravidelnost velmi důležitá. První jídlo dne by mělo být konzumováno půl hodiny až hodinu od probuzení. Poslední jídlo dne nejpozději 2 – 3 hodiny před spaním. Jídla dne je vhodné rovnoměrně rozdělit, aby interval byl cca stejný (3 až 4 hodiny). U Z programů ideálně 3,5 až 4 hodiny. U M programů je pauza kratší a to 3 až 3,5 hodiny. Doporučený časový rozvrh se týká konzumace proteinových jídel, které by neměly být nahrazovány pouze zeleninou. Vzniká pak nutriční deficit, který může vést ke zpomalení váhové redukce až váhové stagnaci. Povolenou zeleninu lze konzumovat společně s proteinovými jídly i v průběhu celého dne a to v množství od 300 do 1000 gramů.


Otázka:

Jaký druh sportu začlenit v době diety?

Odpověď:

Dieta funguje sama o sobě i bez zařazení sportovní aktivity. Někteří zákazníci chtějí se započatou váhovou redukci měnit i svůj životní styl a zařazují sportovní aktivity na které nebyli doposud zvyklí, což po dobu 1. a 2. fáze diety nedoporučujeme. Pro zmiňované období je dále nevhodné začlenění silové sportovní aktivity (cvičení se zátěží a vlastní vahou těla), při které tělo nemá dostatek sacharidů pro následnou regeneraci. Dieta je nízkosacharidová a to z důvodu, aby došlo k navození ketózy, kdy ketolátky sami o sobě tělo po silové zátěži nezregenerují. Může pak dojít k pocitům diskomfortu v podobě únavy a vyčerpání, často doprovázených váhovou stagnací. Silovou aktivitu lze obnovit v době 3. fáze diety, kdy se již navyšuje množství sacharidů v podobě mini sacharidových příloh a ovoce. (Nejen) v době dietního programu váhovou redukci podpoří aerobní aktivity (kolo, brusle, plavání, běh, svižná chůze, aj.) které je možné zapojovat již od 1. fáze dietního programu. Jakákoliv sportovní aktivita by se měla sledovat a vyhodnocovat zejména pocitově s dostatečným prostorem pro odpočinek a relaxaci. Podrobnější informace k vhodnosti zařazení jednotlivých sportovních aktivit, vám poskytne náš tým výživových poradců. Neváhejte nás kontaktovat.


Otázka:

Mohu konzumovat vaši dietu v případě onemocnění se štítnou žlázou?

Odpověď:

Zákazníci s poruchou štítné žlázy (sníženou nebo zvýšenou funkcí) mohou Prodietix dietu konzumovat. U některých jedinců může dojít ke zpomalení váhové redukce. Přesto lze požadovaného váhového úbytku v delším časovém horizontu dosáhnout.


Online kalkulačka

Vypočítejte, jaký dietní program je pro Vás nejvhodnější?

Pohlaví

Problematické partie

Hledám nejvhodnější program...

Poraďte se s výživovým poradcem

Zarezervujte si bezplatnou telefonickou konzultaci s výživovým poradcem