Francouzská keto dieta

Jak posílit imunitu s Prodietix? Rozhovor s výživovými poradci

Naše tělo je obdivuhodné. Denně svádí boj s mikroorganismy způsobujícími různá onemocnění a zajišťuje nám pevné zdraví. Jak můžeme tělu s tímto bojem pomoci? Na toto téma jsme si dnes povídali s našimi výživovými poradci – Tomášem a Martinem.

Aktuálně se nacházíme v době, kdy své úsilí orientujeme na to, abychom byli zdraví. Všichni víme, že rozhodující roli při zachování zdraví hraje imunitní systém. Jaké faktory imunitní systém ovlivňují?

Tomáš: Imunitní systém má schopnost ochránit náš organismus proti „vetřelcům“, jako jsou viry, bakterie. Pokud se vyskytují v naší bezprostřední blízkosti, tak naše imunita začne s imunitní odpovědí proti těmto cizím prvkům. Mezi nepříznivé faktory působící na imunitní systém patří stres a únava, dále pak i znečištěné životní prostředí, případně ho oslabují i některé léky. Tyto vlivy na nás organismus působí již od narození a můžou mít za následek snížení naší obranyschopnosti, proto by se neměly paušalizovat a bagatelizovat. Na místě je osvěta v rámci prevence s dostatkem prostoru pro odpočinek a v neposlední řadě i péče o životní prostředí, což v dnešním hektickém období plného stresu, dosahování ekonomických výnosů a výdělků bývá upozaďováno a do popředí vystupuje propagace „zázračných preparátů na imunitu“ které léčí následky tohoto životního stylu.

Jakou roli hraje strava v budování imunitního systému?

Martin: Výživa je rozhodující pro rozvoj imunity, protože ovlivňuje naši střevní mikroflóru, která je klíčová pro celkovou odolnost člověka vůči různým infektům.

Tomáš: Pro správnou činnost imunitního systému potřebuje tělo zejména kvalitní stravu (ideálně po celý rok), která by měla být živinově vyvážená s dostatkem vitamínů, minerálních látek a vlákniny. V neposlední řadě je vhodné zařadit sport a omezit stres.

Jaké potraviny konkrétně by měl člověk jíst, aby zůstal zdráv?

Martin: V první řadě, je potřeba mít nutričně vyvážený jídelníček. V každé literatuře se dočtete, že by měl člověk konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, což je samozřejmě pravda, protože nám dodává důležité vitamíny, minerální látky, enzymy, antioxidanty, vlákninu.

Tomáš: Strava by měla být pestrá s dostatkem sezónní zeleniny a ovoce. Pro poměry ČR jsou to v zimním období jablka, mrkev, sušené ovoce „co česká zahrada dala“, dále pak řepa, kysané zelí, celer, petržel. Z kořenové zeleniny si lze připravit například polévku.

Jakým potravinám se vyvarovat?

Martin: Doporučujeme se vyhýbat nadměrným příjmem tzv. "nezdravých" tuků, zejména pokud jde o průmyslově zpracované potraviny, kde může být převaha trans mastných kyselin, které prokazatelně neprospívají zdraví. Patří sem ztužené tuky, různé oplatky, trubičky, polevy, dezerty, jemné a trvanlivé pečivo. Omezovat je vhodné i zpracované masné výrobky, uzeniny. Vyhněte se i nadměrné konzumaci jednoduchých sacharidů - cukrů. 

Doporučujete nějaké bylinky a doplňky stravy?

Martin: Na posílení imunity je na trhu velké množství různých rostlin a hub a doplňků výživy, které nám pomohou zvýšit imunitu. Mezi nejznámější patří různé vitamínové preparáty, echinacea, betaglukany (hlíva ústřičná), rakytník, kolostrum, houba Reishi, korejský ženšen a jiné. Vhodné jsou i prebiotika a probiotika.

Tomáš: Vhodnými preparáty pro ochranu imunity jsou vitamíny A, B6, B12, C, D a kyselina listová, které napomáhají ke zvyšování obranyschopnosti organismu. Z minerálních látek sem pak patří měď, selen, zinek a důležité železo. Nelze opomenout ani beta-glukany, které pocházejí z hub, kvasinek, ječmene nebo z ovsa, ale nalezneme je také v mořských řasách. Mezi další vhodné doplňky lze zmínit echinaceu nebo laktobacily. Je potřeba zdůraznit, že u kvalitní stravy jsou tyto látky její součástí.

Co říci závěrem? Zdraví máme jen jedno a vyplatí se o něj pečovat. V průběhu diety doporučujeme zařadit do jídelníčku co nejvíce zeleniny a hub a pokud možno přikoupit také nějaké výživové doplňky.

Nezapomeňte, že v případě dotazů ohledně diety jsme vám k dispozici. Následující týden bychom chtěli  zasvětit pevnému zdraví, proto každý den představíme jeden recept, který vám pomůže posílit imunitní systém.

Citronová palačinka s citronovo-mátovým sirupem

Online kalkulačka

Vypočítejte, jaký dietní program je pro Vás nejvhodnější?

Pohlaví

Problematické partie

Hledám nejvhodnější program...

Poraďte se s výživovým poradcem

Zarezervujte si bezplatnou telefonickou konzultaci s výživovým poradcem