Francouzská keto dieta

Velká letní sleva 20% na samostatná proteinová jídla Prodietix Slim

Co je to ketóza?

Ketóza je fyziologický stav organismu, kterého se dá docílit snížením příjmu sacharidů ve stravě. Postupně dochází ke snížení glykogenu v játrech, ve svalech a k poklesu glukózy v organismu. Poklesne také hladina inzulínu v krvi a tělo začne uvolňovat mastné kyseliny z vlastních tukových zásob ve složitém procesu oxidace v játrech a přeměňovat je na ketolátky.

Při ketóze se tvoří zejména dva druhy ketolátek, acetoacetát a ß-hydroxybutyrát. Každý člověk má trochu jiný poměr těchto dvou dominantních ketolátek, nejčastěji je to 1:4. Ketolátky se následně začnou využívat jako primární zdroj energie pro tělo, což znamená, že dokáží zastoupit energii ze sacharidů. Tento proces je základem redukce tukových tkání u ketogenních diet.

Ketóza je tělu přirozený stav, který provází lidský rod už od nepaměti. Dá se říct, že je to inteligentní adaptace těla na podmínky, při kterých naši předkové neměli dostatek sacharidů ve stravě, například v zimních měsících.

Četné výzkumy dokázaly, že v důsledku ketózy dochází k úbytku nejen podkožního tuku, ale také útrobního neboli viscerálního tuku, který obklopuje důležité orgány. Dochází také ke zvýšení „dobrého“ cholesterolu (HDL) v krvi, což má pozitivní vliv jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.

V nedávné minulosti se zjistilo, že ketogenní diety mají pozitivní vliv na léčbu epilepsie a slouží jako prevence řady onemocnění. Ketodieta snižuje riziko diabetu (cukrovky) 2. typu, je prevencí obezity, má pozitivní vliv na zpomalení růstu tumoru, zlepšuje stav Alzheimerovy choroby nebo syndromu polycystických ovarií. Dalším pozitivním faktorem je to, že při ketodietě klesá hladina inzulínu a tím i pocitu hladu.

Ketózu si někteří lidé nesprávně pletou s nebezpečným metabolickým stavem, kterým je ketoacidóza. Ta se vyskytuje se u lidí, kteří trpí cukrovkou 1. typu, a v případě neléčení může způsobit mnoho zdravotních komplikací. Ketoacidóza je onemocnění, při kterém se tělo nedokáže vypořádat s nadměrným množstvím glukózy a ketolátek v krvi, kvůli čemuž dochází k okyselení krve, což může tělo poškodit. Tento stav se může vyskytnout i při nadměrném pití alkoholu. 

Online kalkulačka

Vypočítejte, jaký dietní program je pro Vás nejvhodnější?

Pohlaví

Problematické partie

Hledám nejvhodnější program...

Poraďte se s výživovým poradcem

Zarezervujte si bezplatnou telefonickou konzultaci s výživovým poradcem