Francouzská keto dieta

Nákupy Ona Dnes u nás o den dříve, užijte si slevu 20% s kódem ONADNES2021

Co je to ketóza?

Pokud vás zajímají moderní hubnoucí metody, jistě jste se už setkali s pojmem ketóza. O co se jedná, jak se dostat do stavu ketózy a díky tomu efektivně zhubnout?

Ketóza je přirozený fyziologický stav našeho organismu, který provází lidský rod už od nepaměti. Dá se říct, že je to inteligentní adaptace těla na podmínky, při kterých naši předkové neměli dostatek sacharidů ve stravě, například v zimních měsících. Poprvé tento tělu přirozený stav pojmenovat harvardský profesor George L. Blackburn, často přezdívaný jako „otec léku na hubnutí“ – ve svých výzkumech se zabýval způsoby, jak lidský organismus spaluje uložené tuky. Podařilo se mu identifikovat stav pojmenovaný jako ketóza, který v těle vzniká při sníženém příjmu sacharidů ve stravě na určitou hranici.

Při ketóze se tvoří zejména dva druhy ketolátek (acetoacetát a ß-hydroxybutyrát). Každý člověk má trochu jiný poměr těchto dvou dominantních ketolátek, nejčastěji je to 1:4. Ketolátky mají zastupitelnou funkci především glukózy a glykogenu. Představují tedy energii samy o sobě. Vznikají štěpením vlastní tukové zásoby a alternují energii ze sacharidů. Tento proces je základem redukce tukových tkání u ketogenních diet.

Do stavu ketózy se tělo dostane vhodným nízkosacharidovým příjmem po 2 až 3 dnech keto diety. Hubnoucí programy Prodietix jsou rozděleny na tři fáze – fáze první slouží k navození ketózy v těle a zhubnete během ní převážnou část vašeho dietního cíle. Další dvě navazující fáze slouží ke stabilizaci a fixaci vaší nové váhy. Do jídelníčku jsou postupně zařazována „normální“ jídla, navyšuje se množství sacharidů vlivem druhů zeleniny s jejich větším podílem a v poslední fázi diety pak přidáním ovoce a sacharidových příloh, čímž předcházíte obávanému jo-jo efektu. Zároveň vám keto dieta Prodietix poslouží jako skvělý učitel zdravého životního stylu a jeho zásad. Pokud se vám některé návyky osvojené v rámci diety podaří dodržovat také po dietě, svou vysněnou váhu si dokážete dlouhodobě udržet.

Tou největší výhodou hubnutí pomocí ketózy je fakt, že díky správně nastavenému jídelníčku budete hubnout především tukové zásoby, zatímco svalová hmota, která se u nevhodných redukčních diet také ztrácí, zůstane zachována. Ketogenní dietu nedoporučujeme sestavovat a držet na „vlastní pěst“ bez odborného výživového poradenství.

Díky ketóze dochází k úbytku nejen podkožního tuku, ale také útrobního neboli viscerálního tuku, který obklopuje důležité orgány. Dochází také ke snižování „zlého“ cholesterolu (LDL) v krvi, což má pozitivní vliv jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Během ketózy dochází k poklesu hladiny inzulínu v krvi, keto dieta je proto účinnou prevencí a léčbou cukrovky II. typu (u diabetu I. stupně ketogenní dieta vhodná není, kdy rizikem je ketoacidóza). K dalším příznivým účinkům ketózy na náš organismus patří pozitivní vliv na zpomalení růstu tumoru, léčbu epilepsie, zlepšuje stav Alzheimerovy choroby nebo syndromu polycystických ovarií (PCOS). Tyto pozitivní účinky jsou podloženy řadou výzkumů, keto dieta bývá doporučována lékaři také jako léčba a prevence obezity. U zmiňovaných nemocí je před začátkem keto diety vždy nutná konzultace s odborným lékařem.

Online kalkulačka

Vypočítejte, jaký dietní program je pro Vás nejvhodnější?

Pohlaví

Problematické partie

Hledám nejvhodnější program...

Poraďte se s výživovým poradcem

Zarezervujte si bezplatnou telefonickou konzultaci s výživovým poradcem